Kunyhónapló - avagy ezoterikus vagy, vagy spirituális...ízelítő a könyvből...
Bevezető – Mi is ez?
Kezdjük azzal, hogy mindkettő válasz jó! Vagyis bárhogyan döntünk, pillanatnyilag a legjobbat döntjük. Azaz ha éppen boldogságos útszakasz kezdetére mondunk igen-t, akkor jól fogjuk magunkat érezni, ha meg épp kiokoskodtuk, miért jobb a nem szívünk szerinti döntés (jobban megéri, ésszerűbbnek, logikusabbnak mutatkozik), akkor meg jól megtapasztaljuk, amit kell és utána jól fogjuk magunkat érezni. Ez a kis füzet azért íródott tehát, hogy ellenőrizhessük, melyik úton járunk éppen és döntésünk szerint fejlődhessünk, ne csak úgy sodródjunk.-<<<<<<>>>>>>>-
A Szótár-ra azért van szükség, hogy mindannyian ugyanazt értsük az itt használt kifejezések alatt.
Ezoterika – gyűjtő fogalom, a még meg nem tapasztalt, ismert érzékszerveink által többnyire felfoghatatlan világot tanulmányozó tanok gyűjteménye---<<<<<<>>>>>>---
Spiritualitás – az ezoterikus tanokból tanultak használata---<<<<<<<>>>>>>>---
Személyes Történet – saját, egyéni, emberi életkénk tapasztalati útja (Paulo Coelho találó kifejezésével élve)---<<<<<<<>>>>>>>---
Visszatérve tehát, ha ezo-zunk, akkor tanulunk, tanulmányozunk, ha spiri-zünk, akkor csináljuk. Ahhoz, hogy csináljuk, először tanulnunk kell, tehát mindkettő jó, akármennyire más irány. Értelemszerűen ezt a kettőt (tanulni, csinálni) gyakorlatilag váltakozva tesszük ideális esetben. Hajlamosak vagyunk persze – akár többször is :) - „megtalálni az egyetlen igaz utat”, ami persze minél többször történik meg, annál nyilvánvalóbb, hogy tévedtünk az út egyetlen mivoltában. Tévedni pedig emberi dolog, azt meg ezoterikus lelkesedésünkben nemigen szeretjük bevallani… amikor épp tökre isteniek akartunk lenni.. :)
Mégis azért kapta a „kunyhónapló” nevet, mert az általunk megszeretett, évszakonkénti szertartás (izzasztó kunyhóval együtt) nyugodtan nevezhető fejlődési állomásnak is, hiszen tavasszal az ötlet-vetés a kezdet, nyáron a szárba szökés-cselekedet, ősszel a betakarítás és télen az eseményekből leszűrődő tapasztalat letisztulása teljesen következővé teheti törekvésünket.---<<<<<<<>>>>>>---
…szóval…:
Mindannyiunknak készült ez a kis napló-útmutató-jegyzet, akik szeretnénk Személyes Történetünkben haladni, fejlődni, tudatosodni, élni Isten adta lehetőségeinkkel, vagyis boldogulni.
INDULÁS – Használati útmutató ---<<<<<<<>>>>>>>---
Kedvenc, konyhanyelven is érthető példánk: a háromlábú szék esete (nem Tóth Marival :))
Abból ugye, ha egy háromlábú szék egyik lába kisebb, vagy törött, egyenesen következik, hogy borul az egész szék.
A három láb a következő: Test – Lélek – Szellem
Ennyi. Vagy mindhárom ugyanolyan erős és ugyanakkora, vagy nincs mire ülni, állni. Ez a „varázsszék” még azzal a tulajdonsággal is fel van ruházva, hogy növeszteni lehet a lábacskáit, vagyis addig látunk rajta állva, amekkora székről nézünk. Tök jó, nem?
Tehát mindhárom pillérünket egyszerre érdemes fejlesztenünk, hogy jó messzire látva élvezhessük a panorámát, mert hát táguló belső világunk, több élményt nyújt. ---<<<<<<<>>>>>>>---
A következő kérdések abban lesznek segítségünkre, hogy megtudjuk, melyik „láb” szorul korrekcióra. Melyik húzott el nagyon (azért itt nemcsak a letolás jár, hanem a vállveregetés is). Miért történt ez? …és persze hogy ellenőrizni tudjuk, csak ezoterikázgatunk, tanfolyikra járunk, jól érezgetjük magunkat új ismeretségek között, vagy tényleg haladunk, tényleg fejlődünk, tényleg boldogabbnak éljünk meg magunkat és tágul a világunk. Mert, ugye másoktól nem szeretjük a hiteltelenséget? Rögtön érezzük, hogy kilóg a lóláb, ha a pénzügyi tanácsadónk 20 éves, dög kopott zakóban osztja az észt (pardon, pénzügyi tanácsokat), miközben eladósodott a háza. Netán kétmászásra saccolt alak a dietetikus az orvosi rendelőben.
Akkor magunkkal is legyünk igényesek, ne csak a szálkát… :)
Tiszta sor, hogy az öngyógyítás tanfi után szeretnénk egészségesek lenni, a meditációs tanfi után nyugodtak és az edzőteremben töltött idő után fittek. Persze ha csináljuk is a feladatokat és nem csak lelkesen szemlélődünk. Jogos is az elvárásunk, ha tényleg megtettük, amit tudtunk.
Mit kell akkor tennünk?
Egy sor kérdés fog következni, amire ha sikerül őszintén válaszolni, majd kidolgozni a haditervet (ahhoz is lesz mankó) és az életmódváltás lelkes ösvényére lépve, vagy továbbhaladva megtesszük, amit megígértünk magunknak, akkor időről időre ellenőrizve valóban javulni fog a mindenféle közérzetünk. Nincs semmiféle kötelezvény. Azzal a lábbal foglalkozzunk, amelyik legjobban támogatásra szorul, amelyik életterületen a legjobban szeretnénk már jobban lenni (egészség, lelki kapcsolatok, szellemi tanulmányok). Tévedés ne essék, nem a nyuszikát akarjuk repülni tanítani és a kígyót ugrálni. Nem természetünkkel ellentétes jellemmé akarunk válni, hanem hozott anyagból a legélhetőbb, legboldogabb verziót kihozni. A lényeg, hogy bátran döntsük el a kérdések segítségével, mit szeretnénk, azaz legyen végre CÉL-unk, mert hát anélkül nincs merre haladni. Aztán az már más kérdés, hogy közben adódnak szituációk, amelyek a Hogyan-t megváltoztathatják.
Az tuti, hogy boldogulási eredményünk a Cél-ba fektetett energiánk függvénye lesz. Bármit is tűztünk ki...
Válaszadás
1 – 100-ig pontozzunk minden állítást, kérdésre adott választ aszerint, mennyire igaz ránk.
Még valami: vannak un. megváltoztathatatlan tulajdonságaink, mondjuk a fizikai paramétereinkben. (Pl. a szerény egyhatvanammal én ne akarjak kosarazó lenni, de modell se. Bocsi! Tehát fizikailag a szélességemen igenis változtathatok, nincs apelláta! De amihez szike, dekopírfűrész, vagy szilikon kell, az nem ennek a könyvnek a témája. Pont. Koncentráljuk tehát a megváltoztathatóra! --- <<<<<<< >>>>>>> ---
1. „LÁB” – Fizikum, anyag
Mennyire vagy elégedett, mennyire működik szerinted a…
- Kardio-rendszered?
a szíved?
az érrendszered?
- Tüdőd?
- Emésztő szervrendszered?
gyomrod?
epéd?
májad?
beleid?
- Mozgás szervrendszered?
izületeid?
inak, szalagok, porcok?
izmaid?
csontjaid?
- Mirigyeid, hormonháztartásod?
- Immunrendszered?
- Bőröd, hajad, körmöd?
A külső jegyeinkkel való elégedettségünk taglalása, a megélhetésünkről való gondoskodás, a kapcsolatok már a 2. Láb-hoz, a lélekhez tartoznak.
2. „LÁB”- Lélek, érzelmek, kapcsolatok
Mennyire vagy elégedett…
- önállóságoddal, önellátásoddal?
- a külsőddel? (vagyis mennyire tudod elfogadni a tested?)
- a kommunikációddal?
- a (pozitív/negatív) élethez való hozzáállásoddal?
- a munkáddal, munkakedveddel?
szorgalmaddal
ambícióddal
jövedelmeddel
- a kapcsolataiddal?
szüleiddel való kapcsolatoddal?
barátaiddal való kapcsolatoddal?
szomszédaiddal való…?
munkatársaiddal… ?
partnereddel.. ?
gyerekeiddel.. ?
rád bízott állataiddal, növényeiddel való kapcsolatoddal?
- fejlődéseddel?
kitűzött céljaid elérésével?
a céljaid eléréséért tett kitartásoddal?
A most következő kérdéseknél 0 a középút és plusz-mínusz 100 felé értékelheted az ellentéteket:
Mennyire vagy szerinted?
- segítőkész-elutasító
- kedves-arrogáns
- szeretetteljes-
- szorgalmas-lusta
- kitartó-feladó
- humoros (szórakoztató)-unalmas
- humoros (laza, könnyed, elfogadó)-csökött
- figyelmes-énközpontú
- jó kedélyű-depresszív
- elmélyült-felületes
- őszinte-szerepjátszó
- indulatos-higgadt
- türelmes-kapkodó
- alkalmazkodó-röghöz kötött
- rendezett-rendetlen
- elismerő-elváró
- lenéző-tisztelettudó
Mennyire vágysz, vagy mennyit teszel azért, hogy elfogadtasd magad, illetve mennyire tudod egészségesen vállalni önmagad?
Mennyire tudod meghallgatni értő figyelemmel a másikat és mennyire tudod kifejezni magad? (mennyire értesz mást és mennyire vagy megértett)
…szorosan ide kapcsolódik: Mennyire tudod kifejezni egészségesen az érzelmeidet?
Mennyire tudsz szeretni, azaz valamilyen formában kifejezni kötődésedet, háládat szeretteidnek? (Mi a visszajelzés? :)
Mennyire tudsz elfogadni?
- adni
- elengedni
- megbocsátani
Na most jön a kényes kérdés:
Mit és mennyit teszel mindezekért?
3. „LÁB” szellemiség, tudatosság
Szerinted mennyire vagy azon az úton, amit magadnak szántál?
Mennyit tanultál a tapasztalataidból? (Mennyire vannak még ismétlő köreid?)
Mennyire éled kizárólagos felelősségedet a saját életedért? (Mennyire vagy tisztában azzal, hogy ami veled történik, ami körülvesz, mind a saját teremtésed, saját személyes történeted?)
Elégedett vagy az életeddel?
Segítség
Amikor hozzáfogunk a tudatos fejlődéshez, mindig vannak olyan részkérdések, ahol pontosan tudjuk, mit kellett volna már réges régen elkezdenünk másképp csinálni, csak épp mindig találtunk kifogást. Itt most azokra a témákra (nem a háttérkép :P ) gondolok, amelyekhez esetleg fogalmunk sincs, hogyan kezdjünk hozzá, illetve amelyik részünket már próbáltuk változtatni, csiszolgatni, de kevés sikerrel. Vagyis ha már sikerült eljutni oda, hogy belássuk, igenis segítségre van szükségünk, akkor ne legyen ciki kérni… és elfogadni.
Nem arra szeretnék buzdítani, hogy „kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét”, vagyis nem feltétlenül a szakemberek felkeresése a segítségkérés középpontja (persze akár az is), hanem hogy beszéljünk egymással, egymásról. Hiszen a másikat kívülről nagyobb felületen lehet látni és másképp megélni, mint ahogy magunkat ítéljük belülről. Más szemszög sokszor segíthet, csak mert más. Nem beszélve a kommunikáció fejlődésével járó áramlás fejlesztő hatásáról..
Gyakorlatba helyezés:
1. A téma kiválasztása: Válaszd ki a fejleszteni kívánt területet. Adj róla leírást, vagyis hogy honnan hová szeretnél eljutni (pl. jobb kapcsolatot szeretnék a párommal.. néhány dolgot nem tudok megbeszélni vele és mindenben őszinte szeretnél lenni..) Több témán is dolgozhatsz egyszerre.
2. Haditerv: Határozd meg, mit fogsz tenni (pl. napi/heti beszélgetést kezdeményezek kényes témákról..)
3. Dátum: Határozd meg, mikortól kezded a változtatást és mikorra vársz eredményt!
HAJRÁ! Kezdj hozzá bátran azzal a megerősítéssel: Nincs olyan ítélőbíró, sem olyan ítélet az életemben, amelyik hatna rám, csak ha felruházom hatalommal!
Csak mi tudjuk meghatározni magunknak, mi számunkra a sok, a kevés és az elégséges teljesítmény. Életünk utolsó óráján a számadáskor senkit nem érdekel, hogy a szomszéd miatt, a párunk miatt, vagy akárki miatt nem tettük meg, amit ígértünk! Csak magunk vagyunk a „miatt”, bármiről is legyen szó…